Włamania i kradzieże aut są problemem, zwłaszcza w dużych miastach. I choć w 2018 roku liczba skradzionych samochodów spadła do 9075 (złodzieje kradli średnio 756 pojazdów miesięcznie), to wciąż jest to powszechne zjawisko. Na szczęście na rynku można znaleźć wiele rozwiązań, które spowolnią działania złodzieja, a być może nawet go zniechęcą, jeśli uzna, że próba kradzieży zajmie mu zbyt wiele czasu. Jednym z takich zabezpieczeń jest blokada na kierownicę.
Czym jest blokada na kierownicę?
Blokada kierownicy to jedno z zabezpieczeń antykradzieżowych dostępnych na rynku. Jak sama nazwa wskazuje, mechanizm ma na celu uniemożliwić uruchomienie kierownicy, a co za tym idzie, kradzież auta. Sama blokada ustawiona jest w kierunku szyby, dzięki czemu prezentuje się niezwykle estetycznie i nie ingeruje w styl wnętrza samochodu.
Obsługa blokady na kierownicę jest niezwykle prosta. Blokadę można bardzo szybko schować, lub zamontować, wystarczy przekręcić kluczyk by ją odblokować.
Zalety blokady kierownicy
Blokada na kierownicę ma szereg zalet. Z jednej strony jest to estetyczne i wygodne rozwiązanie, które nie ingeruje w styl wnętrza samochodu. Nie zabiera też przestrzeni kierowcy ani żadnemu pasażerowi. Zabezpieczenie jest obsługiwane za pomocą kluczyka.
Drugim plusem blokady na kierownicę jest jej montaż. Zajmuje on kilkanaście sekund.
Mówiąc o blokadzie na kierownicę, nie można nie wspomnieć o bezpieczeństwie. Zabezpieczenie nie tylko nie wpływa na komfort prowadzenia auta, ale też nie obniża skuteczności systemów mających zapewnić ochronę kierowcy i pasażerów, w tym poduszek powietrznych.
Dlaczego warto zamówić blokadę antykradzieżową?
Instalując zabezpieczenia antykradzieżowe, należy pamiętać o tym, że głównym ich celem jest spowolnienie złodzieja, który ma na dokonanie kradzieży tylko kilkadziesiąt sekund. Każde zabezpieczenie wydłuża czas, dlatego też warto zaopatrzyć się w kilka rodzajów blokad. A wybór jest naprawdę spory, oprócz blokady na kierownicę na rynku znajdziesz też:
- blokadę skrzyni biegów,
- Immobiliser,
- autoalarm.
Ciekawym rozwiązaniem jest Immobiliser. To podstawowe zabezpieczenie, które montuje się seryjnie w samochodach. Jego zadaniem jest uniemożliwienie złodziejowi uruchomienie auta poprzez odcięcie zasilania pompy paliwa lub zapłonu. Immobiliser można odblokować dopiero poprzez wprowadzenie kodu- w większości przypadków z kluczyka lub karty- do urządzenia sterującego zabezpieczeniem.